Too bad supper doesn’t roll around when we have excess energy instead of at the end of the day! “Should we just go out?” one ponders. But if $40 is to go towards gas and not a so-so restaurant than mama has to get in the kitchen and figure it out. Pour a glass of wine, Mama, I will walk you through an easy dinner using just what you have in the kitchen.
Choose a protein- hamburgers, veggie burgers, veggie chicken, chicken breasts, salmon, bean patties, whatever you can find. I found a package of Ahi tuna in the freezer.
Make a sauce for the protein- Find jelly in the fridge or pantry. Apricot, chokecherry, jalapeno, apple, blueberry, peach….Now combine it with bbq sauce or soy sauce. The jelly should be the highest ratio. Add a dried spice like chipotle, red chile, garlic, dill, basil…be creative. Add a little broth or white wine to thin to desired consistency or use a jar of jelly that didn’t set! Done. Top cooked protein.
Meanwhile choose a frozen or fresh vegetable- artichokes, green beans, carrots, cabbage, anything tastes great with this method. In the boiling water add a few cloves of garlic, a sprinkling of chipotle, 2 tablespoons of lemon extract (lemons soaked in vodka for two months) or fresh lemons, and sea salt. The water infuses the vegetables lightly. A bit of butter and salt is all it takes to transform the vegetables.
Make a pilaf. I used buckwheat which cooks in 20 minutes. Rice works too. Cook in rich broth with raisins and salt until ready, add walnuts and walnut oil or any nut or fruit.
In twenty minutes or so you have a gourmet, delicious, nutritious meal on the table while saving money because it uses what is already there. Now you have time to start Christmas cards after supper!
Sounds delicious! Last night as I was driving to physical therapy I saw a sign at the Big Boy restaurant in town, Turkey dinners On Thanksgiving Day, $8.99. I thought to myself…I am doing this wrong. Taking my son and family to dinner would cost us $36.00 plus drinks. My special order organic 9 lb. chicken costs me $4.00 a lb. the same. Add to that the cost of organic; potatoes, carrots, stuffing, Seven Superfoods Salad ingredients, corn bread, Jell-O (for my 6 yr. old grand daughter), two vegetables and dessert. The lure of cheap food is a real and addictive one…But I will be cooking from scratch at home!